تبلیغات
وبلاگ شخصی مهندس محمد علی محمدی

وبلاگ شخصی مهندس محمد علی محمدی
توسعه اقتصادی نیازمند توجه عملی به كشاورزی پایدار است
نویسندگان
نظر سنجی
ورود حضرتعالی به وبلاگ حاضر تاچه انتظار شمارا براورده ساخت ؟1-کاظم محمدی دانش آموخته کارشناسی عمران ودانشجوی کارشناسی ارشد عمران موسسه آموزش عالی خاوران مشهد[1]

2-محمد علی محمدی- كارشناس ارشد مهندسی كشاورزی _ توسعه روستایی  وكارشناس ارشد سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی

 

روستا می تواندالگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد و زمینه و فرصت مناسب را برای نقش آفرینی مردم و فعالان اقتصادی در تحقق حماسه اقتصادی فراهم کند. روستا می تواند اقتصاد متکی به دانش و فناوری عدالت بنیان، درون‌زا و برون‌گرا، پویا و پیشرو را محقق سازد و الگوئی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد. .مطالعه حاضر از نوع تحقیق کاربردی است که با روش مطالعه اسنادی جمع آوری و آنگاه با روش سوات تحلیل شده است در این مقاله سعی شده است تا سیاست ها و برنامه های اجرا شده  درمورد توسعه کالبدی روستاها ارزیابی شوند و برای موانع توسعه پایدار روستایی راهکار عملیاتی ارائه شود.

یافته ها ی تحقیق نشان می دهد که کاربرد انواع مواد و مصالح ساختمانی غیر بومی و مدل برداری از شیوه های ساخت و ساز و معماری شهری در عرصه های روستایی باعث شده روستا از سیاست های سند چشم انداز توسعه و اقتصاد مقاومتی فاصله بگیرد و روستائیانی که در گذشته مظهر استقلال و آزادی و عزت در تمام زمینه های اقتصادی بوده اند بیشتر از هر زمان دیگری احساس نیاز به منابع و امکانات شهری نمایند که مفهوم آن عملا فاصله یافتن روستائیان از الگوی صحیح مصرف و سوق آنها به سمت الگوی مصرف اشتباه و پرهزینه میباشد.

استفاده از وسایل زندگی ای که شاید هیچ کاربردی برای آنها نداشته باشد اما به واسطه مدرن شدن به زندگی ایشان راه پیدا می کند و آنچه در قبل بوده را کنار می زند، مثل استفاده از فرش ماشینی به جای فرش دستی، و فراموش کردن هنر دستی همانند  سرمه دوزی و قالیبافی و ... که نتیجه آنها در حقیقت دوری از هویت روستایی برای نسل های آینده میباشد  و همچنین به طبع آن کاهش تولید محصولات و آسیب به خدمات راهبردی روستا ها و ضعیف شدن اقتصاد روستا ها میباشد.

روستا در عالم واقع، یک پدیده ای واحد است و نمی توان عوامل و اجزای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، زیست بومی و غیره آن را از هم جدا کرد. زیرا شامل عده ای از مردم است که شغل و تولیدات ویژه ای دارند، در محیط معین و مشخصی زندگی می کنند، با یکدیگر روابط و مناسبات ویژه و تعیین شده ای دارند. دارای باورها، اعتقادات و ارزش های ویژه ای هستند و در بستر جغرافیایی خاصی نیز زندگی می کنند. در نتیجه شکل خاصی از مسکن را می طلبند که از مسکن شهری متمایز می شود. اساسی ترین تفاوت مسکن روستایی با شهری آمیختگی تولید و معیشت و زندگی در خانه روستایی است .زندگی تک خانواری یا چند خانواری که تعدد فضاها را به همراه دارد، در نظر گرفتن فضاهایی مانند انبار کالا و آذوقه، مطبخ که در ساخت خانه های جدید نادیده گرفته می شود، فضای نگهداری دام های کوچک که در طراحی های فعلی جایی برای آن فراهم نشده است. این ها از مثال هایی است که در مسکن سنتی روستایی با توجه به احتیاجات ساخته می شده و در حال حاضر با وجود تدوین استانداردهای  فنی لازم در فاز اجرا این استانداردها نادیده انگاشته می شود. این همان مسکن نامتعارف روستایی است که نه با معیشت خانوار همراه است و نه با اقلیم و فرهنگ روستانشینان.

با توجه به موارد یاد شده برای توسعه کالبدی فضاهای روستایی توصیه می شود طراحی مسکن روستایی با توجه اقلیم و فرهنگ روستا و استاندارهای فنی با استفاده از مصالح بومی و پیش بینی فضاهای مسکونی دارای آمیختگی تولید و معیشت و زندگی و سایر عوامل انجام شود و  با عنایت به اینکه توسعه پایدار روستایی زمانی به وقوع میپیوندد که به طور همزمان به ابعاد زیست محیطی , اجتماعی و اقتصادی توسعه توجه شود و عملکرد آنها همزمان با هم به نتیجه ی مطلوب برسد بایستی توسعه فضاهای کالبدی روستایی با سایر  ابعاد اجتماعی و اقتصادی روستا از جمله بهداشت , صنایع دستی , کشاورزی و دامداری و غیره همگام و هماهنگ بوده تا شاهد افزایش روز افزون بهره وری روستاها و صنایع روستایی  و تشویق روستائیان جهت افزایش سرمایه در گردش و همچنین توسعه و گسترش کسب و کار روستایی و به طبع آن رونق پیشه های مرتبط با روستاها در اقتصاد مقاومتی باشیم.

با تدوین استاندارد فنی لازم گام مهمی در راستای افزایش استحکام ساختمان های روستایی برداشته شده است اما به علت کمبود ناظر فنی و پراکندگی روستاها، کمتر این استانداردها به کار گرفته شده اند.

ضروری است که عملکرد دولت در این زمینه مورد ارزیابی قرار گیرد تا با شناخت، وضع موجود، چالش ها و دشواری ها و نقاط قوت پیش رو، زمینه را برای بهبود مسکن روستایی و به تبع آن توسعه روستایی فراهم نمود. در این مقاله سعی شده است تا سیاست ها و برنامه های اجرا شده مورد ارزیابی قرار گرفته و موانع و مشکلات آنها بررسی شود تا بتوان با سازو کار های موجود شاهد افزایش روز افزون بهره وروی گردیم.


 طبقه بندی: مقالات علمی وترویجی،
برچسب ها: توسعه فضاهای کالبدی روستا، بایدهای توسعه،
[ سه شنبه 17 تیر 1393 ] [ 04:35 ب.ظ ] [ محمد علی محمدی ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

كارشناس ارشد مهندسی كشاورزی ( گرایش توسعه روستایی ) از دانشگاه صنعتی اصفهان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :